Człowiek od zawsze pragnął latać – a kiedy to marzenie się spełniło, postanowił zamieszkać w chmurach, stawiając coraz wyższe i wyższe budowle, które pozwoliłyby mu patrzeć na świat z innej perspektywy. Tutaj dowiesz się jaki jest najwyższy budynek świata.

Wieżowce, potocznie określane mianem „Drapaczy chmur”, to wysokie, wolnostojące budynki, których przynajmniej połowa wysokości zajmowana jest przez powierzchnie użytkowe – nie zaliczają się więc tutaj wieże telewizyjne czy kominy fabryk. W USA, nieoficjalnie, wieżowcami określa się obiekty tego typu, mające ponad 150 m wysokości.

Od 1996 roku korzysta się z czterech kryteriów, stworzonych przez międzynarodową organizację Council on Tall Buildings and Urban Habitat, służących do  określenia wysokości budynków:

 1. Wysokość do wierzchołka architektonicznego – mierzona jest do wierzchołka iglicy lub, w przypadku jej braku, do dachu. Wymiary anten i masztów, które można łatwo modifikować, nie są liczone.
 2. Wysokość do dachu.
 3. Wysokość całkowita – w tym wypadku bierze się pod uwagę wysokości masztów, anten i innych konstrukcji, umocowanych na szczycie budynku.
 4. Wysokość do najwyżej położonego piętra użytkowego.

Obecnie liderem w ilości drapaczy chmur jest Azja – znajduje się tam aż dziewięć z dziesięciu najwyższych drapaczy chmur świata. Stany Zjednoczone mogą poszczycić się w tym rankingu tylko jednym. Według pierwszej kategorii, służącej do pomiaru wysokości budowli, są to:

 1. Burdż Chalifa – 828 m, Zjednoczone Emiraty Arabskie
 2. Shanghai Tower – 832 m, Chiny
 3. Makkah Royal Clock Tower – 601 m, Arabia Saudyjska
 4. Ping An Finance Center – 599,1 m, Chiny
 5. Lotte World Tower – 555 m, Korea Południowa
 6. One World Trade Center – 541,3 m, USA
 7. Guangzhou CTF Finance Centre – 530 m, Chiny
 8. Tianjin CTF Finance Centre – 530 m, Chiny
 9. CITIC Tower – 527,7 m, Chiny
 10. Taipei 101 – 508 m, Tajwan

Od 2013 roku w budowie znajduje się wieżowiec, który, jeśli zostanie ukończony, zajmie najwyższe miejsce w powyższym rankingu: jest to Jeddah Tower w Arabii Saudyjskiej, którego wysokość ma sięgać ponad 1000 m. Oddanie obiektu do użytku planuje się na 2020 r., co prawdopodobnie ulegnie niewielkiemu opóźnieniu.

Budownictwo przyszłości – jakie innowacje i materiały ekologiczne mają szansę na wprowadzenie metamorfozy w świecie architektury? 

Nie można zaprzeczyć, że poprzez liczne zmiany zachodzące w funkcjonowaniu środowiska, trybie życia i wszechobecnej automatyzacji, branża budowlana również będzie próbowała się adaptować. Głównym czynnikiem wpływającym na jej rozwój będzie z pewnością pojawienie się nowych technik budowlanych i materiałowych. Ekologiczne rozwiązania, które za kilka lat z pewnością zyskają na popularności, to przede wszystkim:

 • Ograniczenie odpadów budowlanych i ich ponowne wykorzystanie w miarę możliwości, wspierając tym samym zasadę „zero waste”
 • Poszukiwanie alternatywnych, odnawialnych źródeł energii i podnoszenie ich wydajności 
 • Odzyskiwanie wody deszczowej 
 • Odejście od wykorzystywania piasku i szkodliwej emisji dwutlenku węgla 

Ekologiczne materiały budowlane 

Ze względu na malejącą ilość surowców nieodnawialnych, budownictwo ekologiczne już teraz staje się coraz bardziej popularne. Do materiałów, które korzystają między innymi z metody recyklingu należą:

 • Szkło, które w skutek ponownego przetworzenia można zamienić w szkło piankowe służące na przykład do ocieplania. Jest nie tylko świetnym izolatorem termicznym, ale należy również do materiałów, które mogą być nieustannie ponownie wykorzystywane 
 • Włókna celulozowe, które powstają przy użyciu papieru gazetowego pozyskanego z recyklingu. Alternatywą mogą być trudniej dostępne włókna bawełniane, które również nie zawierają szkodliwych substancji i są w pełni przyjazne środowisku 
 • Drewno, które bardzo dobrze sprawdza się niemal w każdej dziedzinie budownictwa i nie tylko 

Zapotrzebowanie na edukację 

Warto pamiętać, że nawet przy dostępie do nowoczesnych i ekologicznych rozwiązań, budownictwo przyszłości nie ma szansy bytu bez odpowiedniego przygotowania przyszłych architektów i pracowników budowlanych. Podnoszenie świadomości ekologicznej będzie musiało być pierwszym krokiem w dążeniu do rozwoju i wprowadzenia innowacji w tej branży.