Człowiek od zawsze pragnął latać – a kiedy to marzenie się spełniło, postanowił zamieszkać w chmurach, stawiając coraz wyższe i wyższe budowle, które pozwoliłyby mu patrzeć na świat z innej perspektywy. Tutaj dowiesz się jaki jest najwyższy budynek świata.

Wieżowce, potocznie określane mianem „Drapaczy chmur”, to wysokie, wolnostojące budynki, których przynajmniej połowa wysokości zajmowana jest przez powierzchnie użytkowe – nie zaliczają się więc tutaj wieże telewizyjne czy kominy fabryk. W USA, nieoficjalnie, wieżowcami określa się obiekty tego typu, mające ponad 150 m wysokości.

Od 1996 roku korzysta się z czterech kryteriów, stworzonych przez międzynarodową organizację Council on Tall Buildings and Urban Habitat, służących do  określenia wysokości budynków:

 1. Wysokość do wierzchołka architektonicznego – mierzona jest do wierzchołka iglicy lub, w przypadku jej braku, do dachu. Wymiary anten i masztów, które można łatwo modifikować, nie są liczone.
 2. Wysokość do dachu.
 3. Wysokość całkowita – w tym wypadku bierze się pod uwagę wysokości masztów, anten i innych konstrukcji, umocowanych na szczycie budynku.
 4. Wysokość do najwyżej położonego piętra użytkowego.

Obecnie liderem w ilości drapaczy chmur jest Azja – znajduje się tam aż dziewięć z dziesięciu najwyższych drapaczy chmur świata. Stany Zjednoczone mogą poszczycić się w tym rankingu tylko jednym. Według pierwszej kategorii, służącej do pomiaru wysokości budowli, są to:

 1. Burdż Chalifa – 828 m, Zjednoczone Emiraty Arabskie
 2. Shanghai Tower – 832 m, Chiny
 3. Makkah Royal Clock Tower – 601 m, Arabia Saudyjska
 4. Ping An Finance Center – 599,1 m, Chiny
 5. Lotte World Tower – 555 m, Korea Południowa
 6. One World Trade Center – 541,3 m, USA
 7. Guangzhou CTF Finance Centre – 530 m, Chiny
 8. Tianjin CTF Finance Centre – 530 m, Chiny
 9. CITIC Tower – 527,7 m, Chiny
 10. Taipei 101 – 508 m, Tajwan

Od 2013 roku w budowie znajduje się wieżowiec, który, jeśli zostanie ukończony, zajmie najwyższe miejsce w powyższym rankingu: jest to Jeddah Tower w Arabii Saudyjskiej, którego wysokość ma sięgać ponad 1000 m. Oddanie obiektu do użytku planuje się na 2020 r., co prawdopodobnie ulegnie niewielkiemu opóźnieniu.